Rytmus Malmös avgångselever ger Live Night 2015 på KB

Sedan Rytmus startade i Stockholm 1993 har Live Night varit elevernas självklara musikaliska höjdpunkt. Rytmus är Sveriges ledande musikgymnasium och har fostrat stjärnor som Tove Lo, Robyn, Icona Pop, Kim Cesarion, Erik Hassle m.fl. m.fl. Live Night är inte bara ett tillfälle att se morgondagens stjärnor glänsa på en stor scen utan också ett tillfälle för alla våra elever i åk 3 att få en upplevelse som de kommer att minnas resten av livet. Allt slit, alla motgångar, allt övande, alla tårar och alla skratt på vägen kommer nu att kanaliseras i en veckas musicerande med den självklara avslutningen på en av Sveriges mest anrika rockscener – KB. Rytmus har funnits i Malmö i 7 år och vi ser hur våra elever i allt större utsträckning arbetar i musikbranschen efter avslutade studier.

Den 28:e maj har du chansen att ta del av en exklusiv slutkonsert av den svenska skolvärldens just nu viktigaste avgångsklass: 17 akter, 19 genrer och 43 olika ingångar skapar en musikalisk helkväll med dynamik, mystik, vibrationer och total lycka! Välkomna!

Viktig Info:
Live Night 2015
Kulturbolaget, Bergsgatan 18, Malmö
Torsdag 28 maj, 19-23
Insläpp: 18.30
Fri entré hela kvällen
Ingen åldersgräns