Dungen

+ Albin

Datum har passerat

Dungen är tillbaka! Den 25 september släpper bandet sitt nya album ”Allas sak” och i slutet av november besöker de Malmö för ett par intima spelningar på Victoriateatern!

Gustav Ejstes har gjort musik åt sig själv – och så småningom och oundvikligen åt oss alla – i nästan tjugo år. Han spelade in sitt första album år 2001 och släppte det under namnet Dungen. Sedan det stora genombrottet med ”Ta det lugnt” 2004 har Dungen samlat en hängiven fanbase också utanför Skandinavien. Pitchfork hyllade albumet med 9,3 i betyg.

Ute på vägarna blommade Dungen ut i ett komplett band, med en rotation av musiker som anslöt Ejstes på samma scen och så småningom sammanställdes till ett fullständigt demokratiskt band med Reine Fiske på gitarr, Mattias Gustavsson på bas och Johan Holmegard på trummor. Med ”Tio bitar” (...Läs mer